Ty i Twoje emocje. Część pierwsza.

Ty i Twoje emocje. Część pierwsza.

Ty i Twoje emocje. Część pierwsza.
autorem artykułu jest Aleksandra Borczyk

Według encyklopedii emocja to silne odczucie (świadome lub nieświadome) o charakterze pobudzenia pozytywnego (pod wpływem szczęścia, zachwytu, spełnienia) lub negatywnego (pod wpływem gniewu, odrazy, strachu). W szerszym znaczeniu emocje (procesy emocjonalne) to procesy psychiczne, które poznaniu i czynnościom podmiotu nadają jakość oraz określają znaczenie, jakie mają dla niego będące źródłem emocji przedmioty, zjawiska, inni ludzie, a także własna osoba, czyli wartościują stymulację.

Ale nie będę tutaj cytować formułek o emocjach,pragnę dzisiaj zaprezentować Ci kilka sposobów na panowanie nad swoimi emocjami. Jak sam zapewne wiesz,aby nad czymś mieć "władzę" należy to przede wszystkim dobrze poznać.

Dzisiaj właśnie od tego zaczniemy.

Czy wiesz co by było gdybyś nie miał emocji?

Opowiem Ci przypadek, jak najbardziej zwiÄ…zany z emocjami.

Pewien młody chłopak miał operację mózgu, niestety przez przypadek lekarz odciął drogi nerwowe prowadzące do hipokampa. Hipokamp to element w mózgowiu, zawierający ciało migdałowate - odpowiedzialne za nasze emocje. Gdy drogi nerwowe zostały przerwane, chłopak ten nie mógł czuć emocji. Ani grama emocji.

Może niektórzy nieszczęśliwie zakochani uznaliby to za zbawienie, ale w tym wypadku bardzo by się mylili.
Rodzice tego chłopaka nagle zaczęli przeżywać coś, co można porównać z żałobą, ich syn rozmawiał, był, chodził, ale wcale nie miał zamiaru się starać. Nie chciał ich znać, zniknął ze świata, chociaż teoretycznie ciągle na nim był. Nie zależało mu, nie miał emocji, nie kochał, nie bał się, nie pragnął. Nie tylko dotknęło to najbliższych, ale też całkowicie odmieniło jego życie. Został bardzo poszkodowany, nie potrafił podejmować decyzji. Na przykład skąd miał wiedzieć, że chce coś zjeść? Owszem, czuł głód, ale nie miał ochoty na nic konkretnego, więc nawet taki najprostszy wybór stał się dla niego czymś bardzo ciężkim.

Dzisiaj zaczniemy od jednego ćwiczenia na poznanie siebie, swoich emocji, tego co siedzi w nas i gdzie dokładnie siedzi.

Narysuj na kartce zarys czÅ‚owieka, tak aby miaÅ‚ on rÄ™ce, nogi, brzuch, klatkÄ™ piersiowÄ… i gÅ‚owÄ™. NastÄ™pnie zaznaczaj po kolei gdzie odczuwasz emocje,które za chwilÄ™ wymieniÄ™ (czyli np. czy w gÅ‚owie, czy w brzuchu, w rÄ™kach itd.). Te pozytywne oznacz plusikami, negatywne zaÅ› minusami. Pozytywne: szczęście, miÅ‚ość, marzenia. Negatywne: strach, lÄ™k, stres, smutek, zÅ‚ość, rozczarowanie, niezadowolenie. Gdy już wszystkie emocje znajdÄ… siÄ™ na narysowanym przez Ciebie czÅ‚owieku, przyjrzyj mu siÄ™ i zastanów, gdzie najwiÄ™cej jest skumulowane. CzÄ™sto (chociaż nie zawsze i nie należy to brać tylko jako wskazówkÄ™),gdy wiele emocji zlokalizowanych jest w gÅ‚owie – okazuje siÄ™, że osoba ta cierpi na bóle gÅ‚owy, gdy w brzuchu – na problemy z ukÅ‚adem pokarmowym. Warto siÄ™ nad tym zastanowić.

Na koniec maÅ‚a wskazówka, wÅ‚aÅ›nie dla osób, których oznaczenia byÅ‚y głównie w gÅ‚owie – aby w ciÄ…gu dnia siÄ™ lepiej zrelaksować, być wypoczÄ™tym, przed snem należy odrzucić od siebie wszystkie problemy, zÅ‚e myÅ›li i smutki, a na przykÅ‚ad powspominać wakacje, zaplanować jakÄ…Å› zabawnÄ… wycieczkÄ™, pomyÅ›leć o czymÅ› miÅ‚ym. Wówczas nasza noc nie bÄ™dzie oÅ›miogodzinnÄ… udrÄ™kÄ…, ale regeneracjÄ… i wypoczynkiem, a emocje nie zapanujÄ… nad nami, lecz my bÄ™dziemy nimi rzÄ…dzić.

Pozdrawiam, Elexis

--
Więcej ciekawostek na http://www.elexis.republika.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Rolna hossa z haczykami
Lokata strukturyzowana kontra fundusz Arka Akcji
Giełda Papierów Wartościowych: rozwój czy regres?
Umrzeć w deszczu (pierwszy roździał tej powieści)
Zakopane wg Jana